Katedra Biologii Komórki na Wydziale Biologii została powołana decyzją Senatu US w roku 1997.  Kierownikiem Katedry w latach 1997 – 2014 była prof. zw. dr hab. Stanisława Maria Rogalska, której specjalnością była cytogenetyka, genetyka i hodowla roślin. Od października 2014 roku Kierownikiem Katedry została dr hab. Lidia Skuza,prof. US której specjalnością jest biologia molekularna roślin. Katedra prowadzi badania naukowe z zakresu cytogenetyki, biologii molekularnej i genetyki roślin.

Tematyka badawcza:

  • analiza struktury genomów jądrowego i organellowych roślin
  • wykorzystanie barkodingu DNA do identyfikacji gatunkowej
  • badanie stopnia pokrewieństwa w obrębie rodzaju Secale za pomocą sekwencji niekodujących chloroplastowego, mitochondrialnego i regionów IGS jądrowego rDNA
  • identyfikacja i lokalizacja markerów DNA dla wybranych genów oporności na mączniaka prawdziwego i rdzy brunatnej u żyta
  • zmiany epigenetyczne obejmujące częstotliwość i wzór metylacji w genomach roślinnych (MSAP, ELISA, immunolokalizacja)
  • organizacja i rearanżacje powtarzalnych sekwencji DNA (ISSR, IRAP, REMAP, FISH, GISH, genome walking)
  • analiza kariologiczna roślin zbożowych (Giemza, FISH, GISH)
  • analiza zachowania się chromosomów w mejozie u mieszańców roślin zbożowych (Giemza, GISH)
  • analiza białek gluteninowych w oparciu o zasadę stopniowej ekstrakcji białek z ziarniaków pszenicy zwyczajnej oraz metodę elektroforetyczną SDS-PAGE
  • identyfikacja i analiza zmienności genetycznej wybranych alleli genów kodujących białka glutenowe przy zastosowaniu markerów molekularnych STS-PCR, AS-PCR, RAPD-PCR oraz sekwencjonowania
  • charakterystyka genów kodujących białkową izomerazę disiarczkową (PDI – Protein Disulfide Isomerase) u pszenicy (Triticum aestivum ) za pomocą techniki PCR i sekwencjonowania

Analiza struktury genomów jądrowego i organellowych w rodzaju Secale .

    • 1999

      Biologia studia magisterskie jednolite

      Barwienie chromosomów Lolium perenne metodą Giemsy – Faliński Rafał

      Identyfikacja chromosomów żyta na podstawie wzoru prążków heterochromatynowych w liniach podwojonych haploidów pszenżyta (X Triticosecale Wittmack) – Guziewska Magdalena

      Analiza prążków heterochromatynowych na chromosomach 1R i 6R u dwóch odmian żyta (Secale cereale) – Jabłońska Barbara

       

    • 2000

      Biologia studia magisterskie jednolite

      Badanie polimorfizmu białek izoenzymatycznych w liniach Secale vavilovii Grossh. -Krasnodębska Barbara

      Analiza przebiegu mejozy w KMP w liniach „O”, „MS” i „R” rzepaku (Brassica napas) -Orzlowska Maria

      Oznaczanie aktywności dehydrogenazy bursztynianowej w preparatach mitochondrialnych u żyta uprawnego cereale L. – Trela Elżbieta

    • 2001

      Biologia studia magisterskie jednolite

      Oznaczanie zmienności białek izoenzymatycznych w liniach Secale cereale L. i Secale vavilovii Grossh. – Kopczyńska Ewa

      Charakterystyka wzoru prążków C (heterochromatynowych) na chromosomach roślin z gatunków rodzaju Secale – Kotowska Izabela

      Analiza przebiegu mejozy w komórkach macierzystych pyłku roślin Secale vavilovii – Mikołajek Katarzyna

      Analiza PCR genomów mitochondrialnych w trzech gatunkach z rodzaju Secale – Nej Katarzyna Amplifikacja wybranych genów mitochondrialnych trzech gatunkach z rodzaju Secale – Pajerowska Karolina

      Oznaczanie zmienności białek izoenzymatycznych w liniach Secale vavilovii – Rogowska Urszula

      Obserwacja zachowania się chromosomów w mejozie w KMP mieszańców F4 Triticum X Secale -Ziołecka Anna

    • 2002

      Biologia studia magisterskie jednolite

      Poszukiwanie specyficyficznych sekwencji nukleotydowych DNA ruchomych w liniach Secale vavilovii Grossh przy pomocy techniki FISH – Anna Kalinka

      Identyfikacja sekwencji nukleotydowych DNA typu JNK w chromosomach Secale vavilovii Grossh metodą FISH – Klasek Katarzyna

      Elektroforetyczny rozdział białek izoenzymatycznych w liniach podwojonych haploidów (DH) pszenżyta (2n=6x=42) (X Triticosecale Wittmack) – Kolasa Agnieszka

      Obserwacja chromosomów w mejozy w KMP linii mieszańców w F5 (Lanca x Otello) – Pabierowska Marta

      Analiza przebiegu mejozy w KMP Secale vavilovii – Anna Pawlowska

      Przebieg mejozy w KM mieszańców pszenno-żytnich Lanza x Murro w pokoleniu F5 – Marków Monika

      Badanie polimorfizmów izoenzymów w liniach dihaploidalnych (DH) pszenżyt (2n=6x=42) X Triticosecale – Woźniak Monika

    • 2003

      Biologia studia magisterskie jednolite

      Identyfikacja chromosomu 2R w Secale vavilovii Grossh za pomocą specyficznej sondy molekularnej – Bednarek Agnieszka

      Identyfikacja chromosomu 2R w Secale vavilovii Grossh za pomocą specyficznej sondy molekularnej -Bierkowska Aneta

      Zróżnicowanie obrazu białek izoenzymatycznych w liniach dihaploidalnych pszenżyta (X Triticosecale Wittmack – Dzieniarz Anna

      Analiza przebiegu mejozy w komórkach macierzystych pyłku, w liniach mieszańców pszennożytnich – Górski Bartłomiej

      Porównanie wzoru restrykcyjnego trzech gatunków żyta (Secale) z użyciem enzymu EcoRI – Stefańska Agnieszka

      Hybrydyzacja sond mtDNA żyta znakowanych nieradioaktywnie z genomowym DNA trzech gatunków żyta – Szmajda Angelika

      Polimorfizm białek izoenzymatycznych w liniach di-haploidalnych pszenżyta (X Triticosecale Wittamck) – Sieczka Katarzyna

      Analiza flory bakteryjnej w zakażeniach pooperacyjnych ran – Kinga Lewicka

      Charakterystyka morfologiczna leukocytów erytrocytów i płytek krwi w preparatach rozmazach krwi obwodowej u pacjentów z chorobami krwi – Kalaga Barbara

       

    • 2004

      Biologia studia magisterskie jednolite

      Zastosowanie sekwencji mikrosatelitarnych jako markerów odporności na porastanie w różnych odmianach żyta (Secale cereale) metodą PCR – Chałanicz Elżbieta

      Oznaczanie polimorfizmu białek izoenzymatycznych w liniach dihaploidalnych (DH) pszenżyta (2n=6x=42)X Triticoseale – Czaja Magdalena

      Poszukiwanie ruchomych elementów genetycznych w siedmiu gatunkach żyta – Czajka Ewa

      Analiza przebiegu mejozy w komórkach macierzystych pyłku roślin mieszańcowych w pokoleniu F4 i F6 (AT1-5 x MONIKO) – Dąbrowska Magdalena

      Identyfikacja powtarzalnych sekwencji nukleotydowych w odmianach pszenicy – Janczuk Diana

      Obserwacja chromosomów w komórkach macierzystych pyłku roslin mieszanców pszennożytnich -Niebudek Małgorzata

      Zastosowanie sekwencji mikrosatelitarnych jako markerów odporności na porastanie w różnych odmianach pszenicy – Olejniczak Karolina

      Analiza pszenicznych markerów STR (single tandem repeats) związanych z tolerancją na porastanie w różnych odmianach żyta (Secale cereale L.) metoda PCR – Świerszcz Agata

      Badanie polimorfizmu izoenzymów w liniach podwojonych haploidów (DH) pszenżyta (2n=6x=42) X Triticosecale Wittmack – Watoła Daniel

    • 2005

      Biologia studia magisterskie jednolite

      Ocena zmienności genetycznej gruszy pospolitej Pyrus communis subspecies pyraster na podstawie wybranych układów izoenzymatycznych – Adamska Agnieszka

      Analiza DNA mitochondrialnego żyta metodą PCR-RFLP – Giniewicz Katarzyna

      Polimorfizm obrazów elektroforetycznych w liniach dihaploidalnych pszenżyta (Triticosecale Wittmack) – Pawłowska Agnieszka

      Poszukiwanie markerów odporności na porastanie u wybranych odmian pszenzyta X Tritticosecale Wittmack metodą PCR – Plasota Katarzyna

      Charakterystyka prążków C na chromosomach roślin Secale strictum, Secale strictum africanum, Secale strictum subspecies kuprianowi – Ryś Ewa

      Zastosowanie metody PCR-RFLP do porównania mitochondrialnego DNA – Rzepka Joanna

      Analiza polimorfizmu restrykcyjnego mitochondrialnego DNA żyta metodą PCR-RFLP – Teofilak Kamila

      Charakterystyka mieszańca pszenno-żytniego (GAMA x OTELLO) na podstawie analizy pszenicznych sekwencji mikrosatelitarnych zwiazanych z opornością na porastanie – Wąsowski Dariusz

      Analiza kariotypowa Secale cereale, Secale strictum PRESL/PRESL i Secale silvestre – Zamkowska Anna

      Biotechnologia I stopień

      Różne rodzaje zaburzeń mejozy u pszenżyta (X Triticosecale) – Domaradzka Ewa

      Badanie stadium tetrad u pszenżyta – Rypniewska Anna

    • 2006

      Biologia studia magisterskie jednolite

      Badanie obecności sekwencji mikrosatelitarnych w chromosomach Secale cereale odmiany Amilo metodą fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ – Gierczak Malwina

      Analiza izoenzymatyczna wybranych linii X Triticosecale Wittmack – Kajdasz Adrian

      Zmienność białek izoenzymatycznych Pyrus pyraster Burgund – Kaniuka Anna

      Porównanie ganomów mitochondrialnych pszenżyta X Triticosecale Wittmack na podstawie analizy resrykcyjnej mtDNA – Kępczyńska Małgorzata

      Badanie polimorfizmu białek izoenzymatycznych w odmianach pszenżyta ozimego Bogo, Prego i Moreno – Kirkis Krzysztof

      Poszukiwanie zmienności mitochondrialnego DNA wybranych linii pszenżyta (X Triticosecale Wittmack) metodą sekwencjonowania – Olejnik Magdalena

      Porównanie prążków C i DAPI w gatunku Secale cereale odmiany Amilo – Runiewicz Magdalena Wykorzystanie metody PCR-RFLP do analizy porównawczej mtDNA wybranych linii żyta Secale vavilovii Grossh. – Wojtczak Izabela

      Porównanie rozmieszczenia C prążków w gatunkach żyta uprawnego (Secale cereale Amilo) i dzikiego (Secale silvestre) – Wójtowicz Mateusz

      Biotechnologia I stopień

      Wykorzystanie fluorochromów do barwienia preparatów cytogenetycznych – Domaradzka Katarzyna

      Chemiczne modyfikacje DNA i histonów – Ratajczyk Monika

      Identyfikacja organizatorów jąderkowych w Secale i Vicia faba minor – Romanowska Anna

      Badania aktywności organizatora jąderkowego w Secale strictum africanum – Skoczylas Monika

      Charakterystyka genetyczna i zastosowanie markerów molekularnych – Joanna Szydłowska

      Wybrane metody rozdziału i charakterystyki białek – Izabela Szućko

    • 2007

      Biologia studia magisterskie jednolite

      Sekwencjonowanie i analiza sekwencji nukleotydowych mitochondrialnego DNA wybranych gatunków żyta (Secale) – Krzentowska Beata

      Zmienność obrazu wybranych systemów enzymatycznych Triticum aestivum – Maczyszyn Anna

      Ocena zmienności odmian X Triticosecale Witt. na podstawie wybranych układów izoenzymatycznych -Nurek Anna

      Wykorzystanie metody PCR-RFLP do analizy mitochondrialnego DNA pszenicy (Triticum aestivum) – Pękalska Agnieszka

      Analiza procesu mejozy w KMP wybranych linii mieszańców pszenno-żytnich Lanca x Muro – Kotwica Marta

      Porównanie mitochondrialnego DNA wybranych linii żyta Secale vavilovii Grossh na podstawie analizy sekwencji nukleotydowych – Węgrzynowicz Olga

      Ocena wpływu zaburzeń podziału mejotycznego KMP na płodność wybranych linii mieszańców pszenno-żytnich Lanca x Muro – Błażejewska Kamila

      Oznaczanie polimorfizmu białek enzymatycznych w wybranych odmian pszenicy Triticum aestivum – Ciżuńska Karolina

      Biotechnologia II stopień

      Wykorzystanie metody GISH do identyfikacji genomów zaangażowanych w zaburzeniach procesu mejozy u pszenżyta – Rypniewska Anna

      Ocena zróżnicowania enzymatycznego X Triticosecale Wittmack na podstawie zmienności obrazu elektroforetycznego – Sieklicka Anna

      Identyfikacja translokacji chromosomowych u pszenżyta oktoploidalnego Triticosecale za pomocą genomowej hybrydyzacji in situ – Stępień Katarzyna

      Polimorfizm białek enzymatycznych w wybranych odmianach Triticum aestivum – Adamska Magdalena

      Analiza przebiegu mejozy w KMP pszenżyta z zastosowaniem GISH – Domaradzka Ewa

      Badanie polimorfizmu mitochondrialnego DNA pszenicy (Triticum aestivum) na podstawie analizy PCR-RFLP – Grzeszczyk Ilona

      Zastosowanie genomowej hybrydyzacji in situ oraz metody barwienia prążków C do identyfikacji chromosomów żyta u pszenżyta – Kondarewicz Anna

      Biotechnologia I stopień

      Rozmieszczenie prążków C w Secale cereale odmiany Otello – Czeszejko Joanna

      Amplifikacja rodziny Ty1-copia retrotranspozonów u żyta, pszenicy i pszenżyta – Jarocińska Agnieszka

      Amplifikacja rodziny Ty-3 retrotranspozonów u pszenicy, żyta i pszenżyta – Olędrowicz Małgorzata

      Występowanie sekwencji JNK w wybranych gatunkach rodzaju Secale – Sykuła Małgorzata

      Identyfikacja sekwencji mikrosatelitarnych-SSR w wybranych odmianach pszenicy ozimej Triticum aestivum za pomocą metody PCR – Anna Kudłacik

      Analiza sekwencji mikrosatelitarnych charakterystycznych dla genomu D w wybranych odmianach pszenicy ozimej Triticum aestivum – Katarzyna Figiel,

    • 2008

      Biologia studia magisterskie jednolite

      Ocena zmienności ekotypów wiechliny łąkowej (Poa pratensis) za pomocą metody RAPD-PCR -Brzezińska Monika

      Wykorzystanie metody RAPD-PCR do badania zmienności odmian wiechliny łąkowej (Poa pratensis – Dominiak Marta

      Badanie struktury genetycznej wybranych odmian X Triticosecale Wittmack na podstawie zmienności izoenzymatycznej – Lachowska Karina

      Badanie struktury genetycznej odmian X Triticosecale Wittmack na podstawie zmienności izoenzymatycznej – Sondecka Agnieszka

      Wykrywanie frakcji hetrochromatynowych przy pomocy zmodyfikowanej metody Giemsy – Wolna Aldona

      Analiza populacji syntetycznych i ekotypów lucerny siewnej (Medicago sativa ) metodą PCR-RAPD – Wołoszyn Maciej

      Biotechnologia II stopień

      Wykrywanie obecności retrotranspozonów z rodziny Ty1-copia i Ty3-gypsy w wybranych odmianach pszenicy (Triticum aestivum vulgare L.) – Domaradzka Katarzyna

      Badanie zmian w metylacji cytozyny w sekwencjach RT Ty1-copia i Ty3-gypsy u mieszańców pszenno-żytnich i u odmian rodzicielskich – Romanowska Anna

      Lokalizacja genów rybosomalnych w genomach Secale strictum/presl/presl, Secale strictum kuprijanovii, Secale strictum subsp. africanum za pomocą metody FISH – Skoczylas Monika

      Ocena struktury genetycznej wybranych odmian X Triticosecale Wittmack na podstawie zmienności izoenzymatycznej – Stasiak Sylwia

      Badanie zmienności genetycznej metodą RAPD-PCR w ekotypach – Szydłowska Joanna

      Biotechnologia I stopień

      Optymalizacja warunków reakcji PCR dla wybranych sekwencji DNA – Aleksandra Buchholz

      Metody ilościowej i jakościowej oceny preparatów DNA i RNA – Anna Flis

      Analiza AgNOR w Secale vavilovii i Secale silvestre – Bogusz Ewelina

      Obserwacja liczby jąderek w KMP w profazie i telofazie II mejozy u mieszańców pszenno- żytnich – Chodasiewicz Monika

      Określenie wybranych loci NOR za pomocą srebrzenia w wybranych formach Secale: cereale ssp. afghanicum i S. cereale ssp. segetale – Ledwoń Joanna

      Oznaczenie somatycznej liczby chromosomówo (poziomu aneuploidalności) w mieszańcach pszenno-żytnich – Miętkowska Magdalena

      Białka odpowiedzialne za kondensację chromosomów mitotycznych – Rachfałowska Aleksandra

       

    • 2009

      Biologia studia magisterskie jednolite

      Poszukiwanie markerów związanych z cechami plonu roślin lucerny (Medicago sativa) metodą PCR-RAPD – Bakinowska Monika

      Badanie przebiegu mejozy i występowania jąderek w KMP u mieszańców pszenno-żytnich – Chmielewski Piotr

      Sekwencjonowanie i analiza sekwencji nukleotydowych mitochondrialnego DNA wybranych gatunków żyra (Secale) – Dudek Alicja

      Obserwacje zachowanie białek enzymatycznych u wybranych odmian Poa pratensis – Saks Joanna

      Obserwacja organizatorów jąderkowych w chromosomach mitotycznych u mieszańców pszenno-żytnich i formach rodzicielskich pszenicy i żyta – Sojka Marta

      Analiza genów sekaliny w wybranych taksonach z rodzaju Secale -Sykuła Małgorzata

      Analiza PCR-RAPD u wybranych gatunków ryb łososiowatych – Ściesińska Marta

      Biotechnologia II stopień

      Porównanie rozmieszczenia sekwencji mikrosatelitarnych w Secale cereale i Secale cereale afghanicum – Czeszejko Joanna

      Zastosowanie mikrosatelitów specyficznych dla genomu D pszenicy do szukania obecności chromosomów tego genomu w pszenżycie (X Triticosecale Wittmack) – Figiel Katarzyna

      Lokalizacja Ty1-copia i Ty3-gypsy w Secale cereale afghanicum i Secale cereale ssp. segetale z wykorzystaniem FISH – Jarocińska Agnieszka

      Śledzenie obecności chromatyny żytniej w genotypach pszenicy za pomocą mikrosatelitów żytnich – Kudłacik Anna

      Występowanie sekwencji BILBY u żyta, pszenicy i pszenżyta – Olędrowicz Małgorzata

      Wykorzystanie sekwencji mikrosatelitarnych do analizy genomów wybranych gatunków ryb łososiowatych – Piekarska Katarzyna

      Biotechnologia I rok

      Analiza sekwencji nukleotydowych w wybranych genach mitochondrialnych żyta – Skibior Renata

      Wykorzystanie metody ISSR-PCR do badania zmian genomowych w mieszańcach pszenno-żytnich –Bunda Anna

      Śledzenie obecności retrotranspozonów WIS-2-1A w genomach pszenicy – Olas Justyna

    • 2010

      Biologia studia magisterskie jednolite

      Ocena zmienności genetycznej odmian heksaploidalnego pszenżyta na podstawie wybranych układów izoenzymatycznych – Kudzin Katarzyna

      Wpływ zaburzeń mejozy w KMP na żywotność ziaren pyłku u mieszańców pszenno-żytnich – Kulik Agnieszka

      Badanie zalezności między liczbą komórek z zaburzeniami w mejozie w KMP a płodnością roślin mieszańcowych – Kwiatkowska Magdalena

      Lokalizacja specyficznej sekwencji pSc119.1 w odniesieniu do rozmieszczenia heterochromatyny w chromosomach w różnych gatunkach żyta – Monika Wiszniewska

      Analiza izoenzymatyczna wybranych odmian pszenżyta heksaploidalnego (X Triticosecale ) – Ilnicka Małgorzata

      Biologia I stopień

      Wykorzystanie uniwersalnych starterów ITS (Internal Transcribed Spacer) do analizy sekwencji niekodujących mitochondrialnego DNA w gatunkach żyta – Edyta Kardaszewicz

      Biotechnologia II stopień

      Porównanie rozmieszczenia i ilości sekwencji retrotranspozonu Bilby w róznych gatunkach Secale –Bogusz Ewelina

      Ekspresja mitochondrialnego genu atp6 w liniach Secale vavilovii – Buchholz Aleksandra

      Obserwacja dynamiki wrzeciona kariokinetycznego w KMP mieszańcow pszenno-żytnich – Chodasiewicz Monika

      Ekspresja mitochondrialnego genu atp1 w liniach Secale vavilovii – Flis Anna

      Ocena zróżnicowania enzymatycznego odmian pszenżyta (X Triticosecale Witt.) na podstawie zmienności obrazu elektroforetycznego – Getka Katarzyna

      Badanie stopnia metylacji fragmentu sekwencji JNK w chromosomach Secale vavilovii – Miętkowska Magdalena

      Badanie zaburzenia kondensacji chromatyny w KMP mieszańców pszenno-żytnich – Rachfałowska Aleksandra

      Biotechnologia I stopień

      Analiza bioinformatyczna sekwencji nukleotydowych genów ATPazy mitochondrialnej w gatunkach żyta – Joanna Boniecka

      Amplifikacja pszenicznych regionów niekodujących jądrowego rybosomalnego DNA (IGS-InterGenic Spacer) w wybranych gatunkach żyta – Kamila Affek

      Analiza zróżnicowania międzygatunkowego żyta metodą ISSR-PCR – Bura Natalia

      Analiza rearanżacji sekwencji nukleotydowych w DNA w genomie mieszańców pszennożytnich za pomocą metody IRAP – Suszyńska Ewa

      Zastosowanie techniki ISSR-PCR do analizy zróżnicowania genetycznego linii wsobnych Secale vavilovii – Koncik Kamila

    • 2011

      Biologia studia magisterskie jednolite

      Badanie poziomu ekspresji genów ATPazy mitochondrialnej w tkankach wybranych gatunków żyta – Frelichowska Agata

      Badanie obecności genu Sec1 w Secale strictum pochodzącym z różnych kolekcji w porównaniu do Secale cereale za pomocą metod PCR i FISH – Kostrzewa Małgorzata

      Obecność mikrojąder w mikrosporach jako wskaźnik zaburzeń podziałów mejotycznych w KMP – Łabusińska Malwina

      Biotechnologia II stopień

      Badanie specyficznej sekwencji centromerowej żyta u pszenicy (Triticum aestrivum) -Bunda Anna

      Oznaczanie występowania genów kodujących izomerazę disiarczkową (PDI) w genomie D pszenicy (Triticum aestivum vulgare) za pomocą PCR – Demska Katarzyna

      Ocena struktury genetycznej wybranych gatunków odmian X Triticosecale Wittmack na podstawie zmienności izoenzymatycznej – Jonko Weronika

      Ocena poziomu ekspresji wybranych genów mitochondrialnych w różnych tkanktach linii wsobnych Secale vavilovii Grossh – Skibior Renata

      Zasotosowanie markerów molekularnych do identyfikacji podjednostek gluteninowych Glu-Ax1, Glu-Ax2*,Glu-Ax Null w pszenicy heksaploidalnej –     Olas Justyna

      Badanie występowania sekwencji ACC w liniach wsobnych Secale vavilovii za pomocą metod PCR i FISH – Zatoń Anna

      Biotechnologia I stopień

      Sekwencjonowanie i analiza sekwencji nukleotydowych mitochondrialnego DNA u wybranych gatunków z rodzaju Elatine (Elatinaceae) – Karolina Łuczkowska

      Sekwencjonowanie i analiza sekwencji nukleotydowych chloroplastowego DNA u wybranych gatunków z rodzaju Elatine (Elatinaceae) – Edyta Kalicińska

    • 2012

      Biologia studia magisterskie jednolite

      Analiza regionów niekodujących chloroplastowego DNA w wybranych gatunkach żyta –

      Boniecka Joanna

      Badanie zmienności genetycznej odmian pszenżyta (X Triticosecale wittmack) na podstawie analizy izoenzymatycznej -Pawlak Dominika

      Ocena zróżnicowania genetycznego pszenżyta (X Triticosecale Wittmack) na podstawie izoenzymów – Pawlukiewicz Patrycja

      Analiza niekodujących regionów mitochondrialnego DNA w wybranych gatunkach żyta -Edyta Kardaszewicz

      Biotechnologia II stopień

      Analiza regionów niekodujących jądrowego rybosomalnego DNA w wybranych gatunkach żyta – Affek Kamila

      Analiza wybranych sekwencji DNA wyznaczonych za pomocą metody IRAP w gatunkach Secale – Bura Natalia

      Badanie gatunkowo-specyficznych sekwencji nukleotydowych w gatunkach Secale za pomocą techniki ISSR – Koncik Kamila

      Analiza sekwencji niekodujących organellowego DNA u żyta uprawnego – Pobielska Justyna

      Analiza specyficznych prążków ISSR, IRAP i REMAP u mieszańców pszenno- żytnich form rodzicielskich – Suszyńska Ewa

      Biotechnologia I stopień

      Regulacja genetycznych elementów ruchomych w genomie komórki eukariotycznej -Grzegorz Kafka

    • 2013

      Biotechnologia II stopień

      Zastosowanie markerów STS do lokalizacji genów w genomie D pszenicy Triticum aestivum – Iwański Łukasz

      Analiza przebiegu profazy I procesu mejozy w komórkach macierzystych pyłku we wczesnych pokoleniach mieszańców pszenno-żytnich – Kalicińska Edyta

      Charakterystyka zjawiska eliminacji chromosomów z komórek macierzystych pyłku u mieszańców pszenno-żytnich – Karczyński Piotr

      Badanie regionów flankujących sekwencje JNK w Secale vavilovii Metodą genom walking – Łuczkowska Karolina

      Ocena genetycznego zróżnicowania gatunków z rodzaju Elatine – Sokół Ewa

      Biotechnologia I stopień

      Lokalizacja sekwencji z rodziny R173 w chromosomach linii wsobnych Secale vavilovii – Anna Korejwo

      Wykorzystanie genomów organellowych w barkodingu DNA – Anastazja Adamczyk

    • 2014

      Biologia II stopień

      Sekwencjonowanie i analiza sekwencji regionów niekodujących chloroplastowego DNA w gatunkach z rodzaju Secale – Zwolińska Aleksandra

      Biotechnologia II stopień

      Kolokalizacja sekwencji powtarzalnych JKN i R173 w chromosomach linii wsobnych Secale vavilovii z wykorzystaniem techniki FISH – Dzwonkowski Mateusz

      Porównanie wzorów metylacji genomowego DNA różnych taksonów z rodzaju Secale jako próba wyjaśnienia ich tożsamości gatunkowej – Paulina Poter

      Biotechnologia I stopień

      Zastosowanie systemów markerowych opartych o genetyczne elementy ruchome do analizy genomów różnych organizmów – Patrycja Nawrot

      Wykorzystanie genów chloroplastowych do tworzenia barkodów DNA – Sonia Stec

    • 2015

      Biotechnologia II stopień

      Wykorzystanie markerów STS do lokalizacji genów Glu 1 w genomie pszenicy zwyczajnej Triticum aestivum – Kafka Grzegorz

      Sprawdzanie potencjalnej przydatności genów cpDNA do barkodingu DNA u żyta – Adamczyk Anastazja

      Analiza bioinformatyczna sekwencji niekodujących w genomie mitochondrialnym roślin – Bilska Magdalena

      Wykorzystanie metody PCR do identyfikacji allela Bx7 w loci Glu-B1 kodującego wysokocząsteczkowe podjednostki gluteninowe-HMW w heksaploidalnych pszenicach (Triticum aestivum) – Karasek Marek

      Zastosowanie metod biologii molekularnej do śledzenia obecności nietypowych sekwencji występujących w obrębie bloków sekwencji powtarzalnych – Korejwo Anna

      Biotechnologia I stopień

      Identyfikacja alleli genu Glu-Bx7 w wybranych odmianach pszenicy Triticum aestivum z wykorzystaniem metody PCR.- Agnieszka Gilewicz

      Biologiczne Podstawy Kryminalistyki II stopień

      Identyfikacja genetyczna płci poprzez amplifikację genu SRY – Kafka Grzegorz

      Identyfikacja komórek męskich i żeńskich ze zdegradowanego materiału biologicznego techniką fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ jako etapu laserowej mikrodysekcji -Kaczyńska Adrianna

    • 2016

      Biotechnologia II stopień

      Porównanie systemów markerowych ISSR i IRAP w ocenie zróżnicowania genetycznego w rodzaju Secale – Sądowski Maciej

      Biotechnologia I stopień

      Nowoczesne techniki w badaniach sekwencji powtarzalnych genomu – Kołaczkiewicz Karolina

      Ocena poziomu globalnej metylacji cytozyny w DNA wybranych gatunków żyta metodą testu immunoenzymatycznego – Monika Wilk

      Zastosowanie różnych metod barwienia w analizie liczby chromosomów – Magdalena Żarska

      Biologiczne Podstawy Kryminalistyki II stopień

      Izolacja DNA z markerów kostnych wybranych zwierząt wolnożyjących – Pizoń Klaudia

      Oznaczanie loci STR i amelogeniny po izolacji DNA z preparatów po fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ – Przygocki Marek

      Wpływ degradacji DNA na amplifikację genu amelogeniny i układu typu STR w preparatach po fluorescencyjnej hybrydyzacji in situ – Ewa Stachurska

    • 2017

      Biotechnologia I stopień

      Identyfikacja pseudogenów w żytnim bloku heterochromatynowym JNK – Michniewicz Martyna

      Wykrywanie insercji nietypowych sekwencji nukleotydowych w obszarze sekwencji tandemowo powtarzalnych u Secale vavilovii Grossh. – Zuzanna Pasieka

      Biologiczne Podstawy Kryminalistyki II stopień

      Wpływmetod ekstrakcji ludzkiego DNA na efektywność reakcji PCR – Paulina Szermerowska

      Wykorzystanie barkodów DNA do identyfikacji gatunkowej okazów nornika (Microtus sp.) – Patrycja Lisowska

    • 2018

      Empty section. Edit page to add content here.
    Przedmiot Kierunek (Wydział) Rok
    I st.
    Cytologia Biologia WB II
    Biologia komórki Biotechnologia WB I
    Biologia molekularna Biotechnologia WB II

    Przedmiot do wyboru blok III:

    A.    Cytogenetyka i inżynieria chromosomowa

    B.     Biologia chromosomów

    Biotechnologia WB II
    Seminarium dyplomowe Biotechnologia WB III
    Pracownia dyplomowa Biotechnologia WB III
    Biologia komórki Genetyka i Biologia Eksperymentalna WB I
    Cytogenetyka klasyczna Genetyka i Biologia Eksperymentalna WB II
    Techniki cytogenetyki molekularnej Genetyka i Biologia Eksperymentalna WB III

    Przedmiot do wyboru blok III:

    A.    Metody oceny zmienności organizmu

    B.     Epigenetyka

    Genetyka i Biologia Eksperymentalna WB II
    Seminarium Genetyka i Biologia Eksperymentalna WB III
    Pracownia Genetyka i Biologia Eksperymentalna WB III
    Biologia komórki Mikrobiologia WB I
    Biologia molekularna Mikrobiologia WB I

    Przedmioty do wyboru blok I:

    A.    Elementy biologii komórki

    B.     Wybrane zagadnienia z biologii molekularnej

    Ochrona i Inżynieria Środowiska  Przyrodniczego WB III
    Podstawy biologii

    Optyka okularowa

    WMF

    I
    II st.
    Molekularne podstawy mechanizmów komórkowych Biotechnologia WB I
    Mutacje i mutageneza Biotechnologia WB II

    Przedmiot do wyboru blok II:

    A.    Genomika i epigenetyczna regulacja genu

    B.     Markery molekularne

    Biotechnologia WB II
    Seminarium Biotechnologia WB I i II
    Pracownia dyplomowa Biotechnologia WB I i II

    Przedmiot do wyboru blok I:

    A.    Epigenetyczna regulacja reakcji roślin na stres

    B.     Metody biologii molekularnej w ochronie środowiska

     

    Ochrona Środowiska WB I
    Podstawy zarządzania projektami badawczymi i komercjalizacji wyników badań Ochrona Środowiska WB II
    Biologia molekularna Biologia WB I
    Podstawy zarządzania projektami badawczymi i komercjalizacji wyników badań Biologia WB II

    Przedmiot do wyboru blok III:

    A.    Cytogenetyka

    B.     Genomika i epigenetyczna regulacja genu

    Biologia WB II
    Seminarium Biologia WB I i II
    Pracownia dyplomowa Biologia WB I i II
    Metody badań mikroskopowych Biologiczne Podstawy Kryminalistyki WB I
    Metody molekularne w identyfikacji roślin Biologiczne Podstawy Kryminalistyki WB II
    Seminarium Biologiczne Podstawy Kryminalistyki WB I i II
    Pracownia dyplomowa Biologiczne Podstawy Kryminalistyki WB I i II
    III st.
    Specyfika roślinnych genomów organellowych – najnowsze osiągnięcia w naukach biologicznych Biologia WB II
    Seminarium doktoranckie Biologia WB I-IV
    dr hab. Lidia Skuza, prof. US wtorek 14:30 – 15:30, środa 10:30– 11:30
    dr Magdalena Achrem poniedziałek 11:00 – 11:55, 12:40 – 13:40, wtorek 13:00 – 14:00
    dr inż. Ewa Filip poniedziałek 11:50 – 12:50, piątek 9:00 – 10:00
    dr Anna Kalinka poniedziałek 14:00 – 15:00, środa 10:30 – 11:30, czwartek 14:30 – 15:30
    dr Izabela Szućko wtorek 10:30 – 11:30, środa 9:00 – 10:00
    mgr Robert Kościów wtorek 17:15 – 18:15

    Katedra Biologii Komórki

    Wydział Biologii

    Uniwersytet Szczeciński

    Wąska 13, 71-415 Szczecin

    tel. (091) 444 15 35

    fax. (91) 444 16 41

    e-mail: kbkwbus@gmail.com