Katedra Zoologii Ogólnej funkcjonuje od ponad 20 lat. Została stworzona przez Pana profesora Józefa Domagałę, a obecnie jest kierowana przez doktora habilitowanego Roberta Czerniawskiego. Prace Katedry koncentrują się głownie na biologii i ekologii organizmów wodnych. Poniżej zamieszczamy wykaz tematów którymi się zajmujemy.

1. Biologia, ekologia i ochrona małych  rzek i strumieni.
2. Rola zlewni w kształtowaniu ekosystemów wodnych – rzek i jezior.
3. Restytucja i ochrona wędrownych ryb.
4. Biologia behawioralna ryb w odniesieniu do ich przeżycia w warunkach naturalnych, wzrostu, odżywiania i reprodukcji. Badania dotyczą zdolności adaptacyjnych młodych ryb (wylęg, narybek), do  życia w warunkach naturalnych.
5. Badania zooplanktonu rzek i jezior, jako ważnego elementu w piramidzie troficznej.
6. Zbiorowiska gatunków reliktowych zooplanktonu.
7. Badania makrobezkręgowców bentosowych w odniesieniu do warunków środowiskowych.
8. Ekologia bezkręgowców reofilnych.
9. Wykorzystanie organizmów wodnych do oceny stanu wód.
10. Ocena wpływu przekształceń antropogenicznych na zbiorowiska organizmów wodnych.
11. Badanie histologiczne struktury tkanek zwierząt wodnych. Charakterystyka cyklu reprodukcyjnego zwierząt wodnych, również  w ramach oceny ekspansji gatunkowej.
12. Biologia i biotechnologia nasienia ryb. Kriokonserwacja plemników, rozwój procedur kriokonserwacyjnych, kriobankowanie gamet.
13. Pasożyty ryb. Wpływ warunków środowiskowych na stan zdrowia ryb  łososiowatych i karpiowatych, ale także innych gatunków słodkowodnych i morskich.
14. Migracja inwazyjnych gatunków zwierząt w dorzeczu Odry.
15. Analiza warunków hydrologicznych i biologicznych rzek, ze szczególnym uwzględnieniem dolnej Odry i Drawy.
16. Struktura genetyczna populacji ryb z warunków naturalnych oraz z hodowli.

Biologiczne podstawy odbudowy populacji ryb zlewni Bałtyku.

    Wykonujemy prace eksperymentalne i terenowe. Dlatego zapraszamy do współpracy osoby o różnych predyspozycjach i zainteresowaniach. Podmiotem naszych badań są w szczególności ryby, mięczaki, makrobezkręgowce i mikrobezkręgowce. Jesteśmy otwarci na autorskie projekty przyszłych magistrantów i doktorantów.

    • 1993

      Wzrostowa funkcja przysadki mózgowej młodzieży troci (Salmo trutta L.) rzek Pomorza Zachodniego – Kinga Mikrut

      Zależność pomiędzy promieniem łuski i liczbą jej sklerytów a długością ciała młodzieży troci (Salmo trutta L.) wybranych cieków – Magdalena Mozdyniewicz

      Dynamika zmian masy narządów wewnętrznych troci (Salmo trutta L.) w czasie wędrówki tarłowej przez Zalew Szczeciński – Dorota Suder – Książek

      Zmienność masy wątroby i jej struktury histologicznej u młodzieży troci (Salmo trutta L.) Pomorza Zachodniego – Ewa Mazur

    • 1994

      Histologiczna ocena aktywności tarczycy jesiennego i wiosennego narybku troci wędrownej (Salmo trutta L.) Pomorza Zachodniego – Dorota Gryka – Nowaczyk

      Rozwój gonad hodowlanych samic troci (Salmo trutta m. trutta L.) w pierwszym roku ich życia – Jarosław Żuk

      Stan rozwoju gonad młodzieży troci (Salmo trutta L.) wyrosłej w potoku Chojnówka – Elżbieta Słaboszewska

    • 1995

      Cechy plastyczne i merystyczne młodzieży łososia (Salmo salar L.) – Ewa Susek

      Zależność pomiędzy promieniem łuski i liczbą jej sklerytów a długością ciała łososia (Salmo salar L.) – Aneta Piotrowska

      Kondycja, odżywianie oraz stan organów wewnętrznych łososi (Salmo salar L.) południowego Bałtyku – Ewa Czaińska

      Dynamika przebiegu oogonezy Dreissena polymorpha (Pall.) z jeziora Inulec – Alicja Rymaszewska

      Dynamika zmian kondycji i masy przewodu pokarmowego troci (Salmo trutta L.) w pierwszym roku ich życia – Sylwia Pieczonka

      Porównanie cech przeliczeniowych i mierzalnych u młodzieży troci (Salmo trutta m. trutta L.) i pstrąga potokowego (Salmo trutta m. fario L.) – Beata Kucharska

      Dynamika zmian masy wątroby troci (Salmo trutta L.) w pierwszym roku życia – Urszula Olek

      Zmienność masy wątroby i jej struktury histologicznej u młodzieży łososia (Salmo salar L.) Pomorza Zachodniego – Magdalena Siusta

    • 1996

      Morfometria młodzieży jesiotra rosyjskiego (Acipenser gueldenstaedti Brandt 1833) – Arleta Miśkiewicz

      Porównawcza charakterystyka morfologiczna młodzieży pstrąga potokowego (Salmo trutto m. fario) rzek Pomorza – Lucyna Krzesińska

      Porównawcza charakterystyka morfologiczna troci wędrownej (Salmo trutta m. trutta L.) rzek Pomorza – Aneta Świtała

      Porównawcza morfologiczna charakterystyka młodzieży łososia Salmo salar rzek Pomorza – Agnieszka Górniak

    • 1997

      Cechy plastyczne i merystyczne hybrydów troci (Salmo trutta L.) i łososia (Salmo salar L.) – Dariusz Gączarzewicz

      Oogeneza szczeżui pospolitej (Anodonta anatina) w cyklu rocznym – Krzysztof Hajder

      Stan rozwoju gonad jazgarza (Gymnocephalus cernuus) pochodzącego z jeziora Dąbie – Agnieszka Żuryń

      Zmienność masy wątroby i jej struktury histologicznej u jazgarza (Gymnocephalus cernuus L.) z jeziora Dąbie – Ewa Marciniak

    • 1998

      Dynamika zmian struktury i liczby oocytów młodzieży troci (Salmo trutta m. trutta L.) wyrosłej w warunkach hodowlanych – Monika Mądra

      Odżywianie się młodzieży troci (Salmo trutta m. trutta L.) wsiedlonej do potoku Rudzianka – Artur Baska

      Tarliska troci wędrownej (Salmo trutta morpha trutta) w dorzeczu Regi – Adam Woźniczka

      Roczny cykl płciowy jazgarza (Gymnocephalus cernuus) kanału ciepłego Dolnej Odry – Anna Gazdecka

      Zależność pomiędzy promieniem łuski i liczbą jej sklerytów a długością ciała młodzieży hybrydów łososia (Salmo salar L.) i troci (Salmo trutta L.) – Agnieszka Makarenko – Kucharska

      Dynamika rozwoju gonad u młodzieży dorsza bałtyckiego (Gadus morhua L.) – Monika Mikołajczak

      Wzrost masy i struktura wątroby młodzieży dorsza (Gadus morhua L.) z południowego Bałtyku – Ewa Głowacka

      Morfometria młodzieży siewrugi (Acipenser stellatus Pallas 1771) rzeki Wołgi – Adrianna Grzelak

      Biologia i rozwój gonad u narybku suma afrykańskiego (Clarias gariepinus Burchell 1822) z hodowli w Gołyszu – Adam Rzemieniecki

    • 1999

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa łososia (Salmo salar) z południowego Bałtyku – Paweł Święcicki

      Biologia, liczebność i rozmieszczenie żab zielonych oraz brunatnych (Ranidae) w okolicach Szczecina – Marta Michalska

      Skład gatunkowy, rozmieszczenie, liczebność i biologia płazów Cmentarza Centralnego w Szczecinie – Arkadiusz Milewski

      Charakterystyka biologiczna i morfometria młodzieży jesiotra syberyjskiego (Acipenser baeri Brandt 1869) z hodowli w Polsce – Monika Jankowska

      Morfometria smoltów troci wędrownej (Salmo trutta morpha trutta L.) rzeki Wieprzy – Mariusz Szczepanik

      Cechy plastyczne i merystyczne młodzieży łososia (Salmo salar L.) – Wojciech Łabaziewicz

    • 2000

      Analiza rozwoju gonad minoga rzecznego (Lampetra fluviatilis) – Justyna Anuszkiewicz

      Charakterystyka biologiczna i chemiczna cieku Bukowa – Agnieszka Kaspryk

      Morfometria minoga rzecznego (Lampetra fluviatilis L.) z rzeki Regi – Grzegorz Panek

      Biologiczna charakterystyka stada tarłowego troci wędrownej rzeki Regi – Marcin Sadowski

      Dynamika zmian narządów wewnętrznych troci (Salmo trutta m. trutta L. 1758) z Wisły – Anna Wyszyńska-Minałto

      Zmienność organów wewnętrznych łososia (Salmo salar L.) restytuowanego w wodach Pomorza na przykładzie Wieprzy – Agnieszka Wrochna

      Pasożyty jelitowe troci wędrownej Salmo trutta m. trutta Linnaeus, 1785 z rzeki Regi – Maria Zajdel

      Odżywianie się młodzieży troci (Salmo trutta m. trutta L.) wsiedlonej do potoków Trawna i Smerdnica – Magdalena Talarczyk

      Pasożyty jelitowe troci wędrownej Salmo trutta m. trutta L. 1758 południowego Bałtyku – Katarzyna Weber

      Pasożyty jelitowe łososia (Salmo salar L.) z morza – Krystyna Perkowska

    • 2001

      Społeczne formy ochrony gatunkowej na przykładzie łososia (Salmo salar) – Jakub Szumin

      Ocena populacji płazów Ogrodu Dendrologicznego w Przelewicach – Magdalena Jaborowska

      Odżywianie się krzyżówek łososia (Salmo salar) i troci (Salmo trutta m. trutta L.) wsiedlonego do potoków Chojnówka i Trawna – Małgorzata Weber

      Charakterystyka biologiczna i ocena populacji wybranych gatunków płazów okolic Słupska i Sławna – Patrycja Iwańska

      Morfometria młodzieży siewrugi (Acipenser stellatus Pallas 1771) z hodowli Dolna Odra – Jarosław Galor

      Biologiczna ocena rzeki Kosy jako środowiska występowania żółwia błotnego Emys orbicularis – Marta Hołodniak

      Charakterystyka biologiczna troci rzek Łeby i Łupawy migrującej na tarło w 1999 roku – Anna Orlińska

      Pasożyty jelitowe troci wędrownej rzeki Słupi – Dorota Kuźmińska

      Pasożyty jelitowe ptaków wodnych rezerwatu Słońsk – Sylwia Kaliszuk

      Pasożyty jelitowe norki amerykańskiej z rezerwatu „Słońsk” – Joanna Skutnik

    • 2002

      Liczebność i rozmieszczenie płazów bezogonowych w okolicy Starego Czarnowa – Beata Zawadzka

      Odżywianie się narybku troci wędrownej i pstrąga potokowego w małych ciekach – Jolanta Garbicz

      Stan rozwoju gonad u młodzieży parposza (Alosa fallax) – Sebastian Owsiak

      Roczny cykl płciowy Dreissena polymorpha Pallas 1771 z kanału ciepłego elektrowni „Dolna Odra” – Anna Łabęcka

      Oogeneza Anodonta woodiana (Lea, 1843) z systemu wód podgrzanych Jezior Konińskich – Anna Skrzypkowska

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa smoltów troci (Salmo trutta m. trutta L.) Pomorza – Katarzyna Krzykacz

      Biologia i zawartość przewodu pokarmowego młodzieży parposza (Alosa fallax) (Lacepede 1800) z Zalewu Wiślanego – Monika Litwinko

      Pasożyty zewnętrzne i wewnętrzne ryb łososiowatych z Pomorza Zachodniego – Joanna Krenca

      Zawartość przewodów pokarmowych łososi (Salmo salar L.) z rzeki Wieprzy – Izabela Kuligowska

      Pasożyty łososi (Salmo salar L.) i węgorzy (Anguilla anguilla L.) wstępujących do rzek – Dorota Kloc

      Charakterystyka biologiczna i stan narządów wewnętrznych troci wędrownej z rzeki Regi – Małgorzata Walczyszyn

      Zawartość przewodów pokarmowych troci letniej Salmo trutta m. trutta L. 1758 z Wieprzy – Ewelina Chruścińska

      Zawartość przewodów pokarmowych smoltów troci wędrownej (Salmo trutta m. trutta L.) z rzeki Wieprzy – Izabela Dzięgielewska

      Zawartość Przewodów pokarmowych troci wędrownej (Salmo trutta m. trutta L. 1758) z Parsęty – Gabriela Grzegory

      Żaby jezior okolic Golczewa – Joanna Maciejewska

      Pasożyty jelitowe u mieszkańców Goleniowa i okolic – Izabela Prokopowicz

      Pasożyty jelitowe u mieszkańców Barlinka i okolic – Magdalena Gaweł

      Pasożyty jelitowe mieszkańców Stargardu Szczecińskiego i okolic – Anna Antonowicz

    • 2003

      Rozwój gonad młodzieży dorsza z Zatoki Gdańskiej – Katarzyna Kapcewicz

      Charakterystyka biologiczna stada tarłowego troci rzek pomorskich – Magdalena Mroczek

      Środowiskowa determinacja płci u suma indyjskiego – Piotr Robakowski

      Zawartość przewodów pokarmowych dorszy z Bałtyku – Kamil Kryza

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa troci tarłowej rzeki Grabowej na podstawie analizy łuski – Joanna Lelonkiewicz

      Ocena biologiczna gonad samców ryb łososiowatych i jesiotrowatych – Wojciech Borowski

      Charakterystyka biologiczna stada troci rzeki Wieprzy – Jakub Biela

      Biologia i struktura histologiczna wątroby wybranych ryb – Agnieszka Sidorowicz

      Kondycja i stan zdrowotny troci rzek pomorskich – Sylwia Leszczyńska

      Kondycja i stan zdrowotny troci rzek pomorskich – Urszula Całko

      Dynamika zmian gonad wybranych ryb na tle warunków hydrochemicznych kanału ciepłego i zimnego Dolnej Odry – Alicja Kondratowicz

      Struktura wiekowo-wzrostowa dorsza z Zatoki Puckiej – Agnieszka Biernat

    • 2004

      Porównanie struktury histologicznej wątroby jazgarza z kanału ciepłego i zimnego Dolnej Odry – Karolina Alaba

      Pasożyty układu pokarmowego łososi Salmo salar L. rzek Pomorza Zachodniego. – Maria Dziarska

      Zawartość przewodów pokarmowych troci wybranych rzek Pomorza w 2001-2002 – Karolina Pałczak

      Zawartość przewodów pokarmowych troci (Salmo trutta m. turtta) Wieprzy w 2002 roku – Aleksandra Rutkowska

      Ustalenie warunków minimalnych niezbędnych do przeprowadzenia sztucznego zapłodnienia u karasia (Carassius auratus auratus) – Izabela Więckowska

      Określanie minimalnej dawki hormonalnego stymulatora wywołującego owulację u karasia (Carassius auratus auratus) – Aleksandra Włodarska

      Struktura otolitów jazgarzy z kanału ciepłego i zimnego Dolnej Odry – Paulina Zawadzka

      Wybrane kości czaszki łososia (Samo salar)i troci (Salmo trutta m. trutta)– analiza porównawcza (studia dzienne) – Magdalena Zuska

      Zaoczni

      Zawartość przewodów pokarmowych u ryb łososiowatych z rzek Zachodniopomorskich – Katarzyna Krygiel

      Stan zdrowotny wybranych gatunków ryb kanału ciepłego Dolnej Odry z 3 kwartałów 2004 r. – Dorota Kwiatkowska

      Zawartość przewodu pokarmowego u samców troci morskiej wędrownej (Salmo trutta m. trutta L. 1958) z rzeki Grabowa – Małgorzata Staszak-Rybacka

      Żaby Jeziora Głębokiego – Izabela Wnukiewicz

      Pasożyty jelitowe u samic troci morskiej wędrownej (Salmo trutta m. trutta L. 1958) z rzeki Grabowa – Piotr Siemaszko

    • 2005

      Struktura jajników potarłowych łososia Salmo salar z Wieprzy – Magdalena Patrzykąt

      Analiza histologiczna gonad kraba wełnistoszczypcego Eriocheir sinensis  – Paulina Górak

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa na podstawie otolitów smoltów troci (Salmo trutta m. trutta) z Darłowa z lat 2000 i 2001 – Wojciech Cyganowski

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa na podstawie otolitów smoltów troci (Salmo trutta m. trutta) z Darłowa z lat 2002 i 2003 – Magdalena Serafin

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa parposza (Alosa fallax) na podstawie otolitów – Michał Błociński

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa węgorzyków (Anguilla anguilla) wstępujących do rzek pomorskich na podstawie otolitów – Justyna Sztandarska

      Wpływ implantów hormonalnych na wzrost i dojrzewanie węgorza europejskiego Anguilla anguilla L. – Maria Kwiecień

      Stan zdrowotny wybranych gatunków ryb z Międzyodrza z 2003 – 2004 r. – Agnieszka Figmąka

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa bałtyckiego łososia (Salmo salar), na podstawie budowy jego łuski – Dorota Prajzendanc

    • 2006

      Biologia – Studia Zaoczne

      Struktura wiekowo-wzrostowa troci Salmo trutta L. rzeki Regi na podstawie analizy łuski z 2005 roku – Ewa Januszewska

      Biologia – Studia dzienne

      Charakterystyka biologiczna i parazytologiczna wybranych gatunków ryb Dolnej Odry – Martyna Szpak i Dominika Strzyżowska

      Charakterystyka biologiczna i stan zdrowotny ryb Dolnej Odry – Magdalena Jabłońska

      Charakterystyka biologiczna i stan zdrowotny wybranych ryb karpiowatych Dolnej Odry – Magdalena Gachowska

      Histologiczna analiza gonad wybranych ryb karpiowatych rejonu Dolna Odra – Katarzyna Kreft

      Porównawcza charakterystyka płodności wybranych ryb rejonu Dolnej Odry – Marta Sykuła

      Cykl płciowy samców jazgarza (Gymnocephalus cernuus L., 1758) z jeziora Dąbie – Izabela Szurgot

      Charakterystyka biologiczna i stan zdrowotny wybranych ryb drapieżnych Dolnej Odry – Twardowska Sylwia

      Roczny cykl płciowy samic Dreissena polymorpha Pallas, 1771 z Międzyodrza rejonu Gryfina – Patrycja Wyderska

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa krąpia (Blicca bjoerkna) z Dolnej Odry – Marta Witkowska

      Biologia uzupełniająca

      Charakterystyka biologiczna i parazytologiczna wybranych gatunków ryb z kanału zrzutowego Elektrowni „Dolna Odra – Emilia Głębocka

      Charakterystyka wiekowo – wzrostowa troci(Salmo trutta trutta) rzeki Regi 2002r – Łucja Matysiak

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa troci (Salmo trutta trutta) rzeki Wieprzy w 2002 r. – Małgorzata Mężykowska

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa łososia (Salmo salar) rzeki Wieprzy w 2004 r. – Barbara Nizińska

      Charakterystyka biologiczna troci na podstawie analizy łuski troci rzeki Regi w 2004 roku – Marcin Pindera

      Charakterystyka biologiczna troci z Regi w 2003 roku na podstawie analizy łuski – Łukasz Duracz

      Charakterystyka smoltów łososia na podstawie struktury łuski – Monika Kiech

      Licencjat ochrony środowiska

      Charakterystyka biologiczna krąpia ( Blicca bjoerkna) rejonu dolnej Odry – Anna Krakos

      Charakterystyka biologiczna samców leszcza (Abramis brama) rejonu dolnej Odry – Kinga Gałecka i Adam Tuźnik

      Charakterystyka biologiczna samców płoci (Rutilus rutilus) rejonu dolnej Odry – Marta Bednarz i Miłosz Banaszak

      Licencjat biotechnologii

      Oddziaływanie Enterobius vermicularis Gardia lamblia na tkanki żywiciela na tle stanu zarażenia populacji dzieci Szczecina – Marta Herbreder

      Biologiczna charakterystyka interakcji pomiędzy Enterobius vermicularis a tkankami żywiciela na tle stanu zarażenia populacji dzieci z rejonu gryfickiego – Sylwester Gątkowski

      Oddziaływanie leków na pasożyty jelitowe oraz reakcja zaatakowanych tkanek na to działanie, na tle stanu zarażenia populacji mieszkańców okolic Szczecina –  Sławomir Ziętek

      Biologiczna charakterystyka interakcji pomiędzy tasiemczycami a tkankami żywiciela na tle stanu zarażenia mieszkańców woj. lubuskiego w latach 2001-2005 – Katarzyna Jakś

    • 2007

      Biologia studia dzienne

      Rozwój gonad samic Dreissena polymorpha (Pallas, 1771) (Mollusca: Bivalvia: Dreissenidae) w okresie wiosenno-letnim (Pomorza Zachodnie, Międzyodrze) – Daria Barabasz

      Charakterystyka biologiczna wybranych gatunków ryb z kanału zrzutowego Elektrowni Dolna Odra – Agata Główniak

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa troci (Salmo trutta m. trutta) rzeki Wieprzy w 2005 roku – Agnieszka Gromowska

      Pasożyty wybranych gatunków ryb drapieżnych z Jeziora Dąbie i Międzyodrza – Anna Kucharczyk

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa ryb łososiowatych na podstawie badania łusek – Krzysztof Kulawiak

      Charakterystyka biologiczna wybranych gatunków ryb estuarium Odry – Izabela Ligus

      Cykl rocznego rozwoju gonad samic wzdręgi (Scardinius erytrophtalmus L.) z Dolnej Odry – Alina Pająk

      Pasożyty jelitowe u mieszkańców okolic Gryfic – Anita Świtoń

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa troci z Parsęty w 2005 r. na podstawie analizy łusek –Charakterystyka wiekowo-wzrostowa troci wędrownej (Salmo trutta m. trutta) rzeki Parsęty w 2005 roku– Aniela Ubycha

      Gonadogeneza i dynamika gametogenezy troci (Salmo trutta L.) w okresie młodocianym – Elżbieta Stoma

      Biologia studia zaoczne

      Pasożyty jelitowe u mieszkańców Pojezierza Drawskiego – Justyna Cioch

      Biologia uzupełniająca

      Charakterystyka biologiczna bassa słonecznego (Lepomis gibosus) z kanału zrzutowego Elektrowni Dolna Odra – Katarzyna Czupryniak

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa wybranych ryb karpiowatych Odry na podstawie analizy łusek – Iwona Prażniewska

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa wybranych gatunków ryb rejonu oddziaływania Elektrowni Dolna Odra – Joanna Sobierajska

      Stadia rozwoju gonad samców bassa słonecznego (Lepomis gibosus) z kanału ciepłego Dolnej Odry – Magdalena Białek

      Stan rozwoju gonad samców okonia (Perca fluviatilis L.) z trzech środowisk termicznych – Justyna Byczkiewicz

      Rozwój gonad samic Dreissena polymorpha (Pallas, 1771) (Mollusca: Bivalvia: Dreissenidae) w okresie jesienno-zimowym (Pomorza Zachodnie, Międzyodrze) – Anna Gawłowska

      Biotechnologia uzupełniająca

      Histologiczna ocena jakości gonad u samców pstrąga potokowego(Salmo trutta m. fario) – Anna Gliniak

      Histologiczna ocena jakości gonad u samców troci wędrownej (Salmo trutta m. trutta) – Agata Kowalczyk

      Finalizacja dojrzewania i jakość gonad samic bassów słonecznych z Kanału Ciepłego Dolnej Odry – Małgorzata Paszkiewicz

      Licencjat biotechnologii

      Biotechnologia rozrodu i wczesnej ontogenezy troci i łososia – Paweł Śrubka

      Biotechnologia rozrodu i wczesnej ontogenezy pstrąga potokowego – Ilona Kuchalska

      Biotechnologia rozrodu i wczesnej ontogenezy jesiotrów – Andrzej Grabowski

    • 2008

      Biologia studia dzienne

      Pasożyty wybranych gatunków ryb Dolnej Odry – Dorota Ozdowska

      Pasożyty ryb okoniowatych Dolnej Odry – Kamila Terechów

      Stan rozwoju gonad samic uklei (Alburnus alburnus L.) i klenia (Leuciscus cephalus L.) z Międzyodrza – Monika Wdowiak

      Charakterystyka biologiczna i stan zdrowotny wybranych gatunków ryb Odry – Ewa Łuczak

      Charakterystyka biologiczna i stan zdrowotnych wybranych gatunków ryb Odry – Ewelina Pawlak

      Cykl płciowy Aequipecten opercularis (L.) (Mollusca: Bivalvia) na podstawie analizy histologicznej gonad – Leszek Szynkiewicz

      Biologia uzupełniająca

      Charakterystyka wiekowo – wzrostowa płoci (Rutilus rutilus L.) i leszcza (Abramis brama L.) – Kamila Olejnik

      Biotechnologia uzupełniająca

      Oddziaływanie patogenów na stornię (Platichthys flesus L.) – Anna Zemer

      Oddziaływanie patogenów na wybrane gatunki ryb –Marta Herbreder

      Oddziaływanie patogenów na wybrane gatunki ryb – Sylwester Gątkowski

      Licencjat ochrony środowiska

      Charakterystyka biologiczna wzdręgi (Scardinius erythrophtalmus L.) z rejonu Dolnej Odry – Bartosz Rodziewicz

      Charakterystyka biologiczna jazia (Leuciscus idus L.) z rejonu Dolnej Odry – Weronika Olechnowicz

      Charakterystyka biologiczna płoci (Rutilus rutilus L.) z rejonu Dolnej Odry – Paulina Szlakiewicz

    • 2009

      Biologia studia dzienne

      Biologia i cykl rocznego rozwoju gonad samic rozpióra (Abramis ballerus) rejonu Dolnej Odry – Gut Milena

      Charakterystyka biologiczna wybranych gatunków ryb karpiowatych Dolnej Odry – Kopczyńska Lucyna

      Biologia i cykl rocznego rozwoju gonad samic krąpia (Abramis bierkna) rejonu Dolnej Odry – Pacholczyk Rafał

      Biologia i cykl  rocznego rozwoju gonad storni (Platichthys flesus) regionu Pomorza Zachodniego – Sobocińska Elżbieta

      Biotechnologia uzupełniająca

      Oddziaływanie patogenów na ryby łososiowate, ze szczególnym uwzględnieniem troci – Andrzej Grabowski

      Oddziaływanie patogenów na ryby łososiowate, ze szczególnym uwzględnieniem łososia – Paweł Śrubka

      Licencjat biotechnologii

      Biotechnologia rozrodu i rozwoju ryb na przykładzie jazia (Leuciscus idus) – Molski Filip

      Biotechnologia rozrodu i rozwoju ryb na przykładzie klenia (Leuciscus cephalus) – Kozubek Tomasz

      Licencjat ochrony środowiska

      Charakterystyka biologiczna leszcza (Abramis brama) na tle struktury wiekowo-wzrostowej w rejonie dolnej Odry – Tobiasz Kossakowski

      Charakterystyka biologiczna krąpia (Abramis bierkna) z dolnej Odry na tle jego struktury wiekowo-wzrostowej – Łukasz Sybydło

      Ochrona łososia (Salmo salar) w Bałtyku na tle jego struktury wiekowej w 2008 roku – Monika Szyszka

    • 2010

      Biologia studia dzienne

      Charakterystyka wiekowo-wzrostowa okonia (Perca fluviatilis) rejonu dolnej Odry – Alicja Lamparska

      Cykl rocznego rozwoju gonad lina (Tinca tinca) rejonu Dolnej Odry – Natalia Kozak

      Charakterystyka hydrobiologiczna i fizykochemiczna trzech przepływowych stawów Zespołu Pałacowo-Parkowego Uniwersytetu Szczecińskiego w Małkocinie – Rafał Popko

      Poziom zarażenia glochidiami wybranych gatunków ryb Dolnej Odry – Aleksandra Kula

      Dynamika zmian jakościowych i ilościowych makrozoobentosu w małym polnym cieku – Tomasz Krepski

      Charakterystyka biologiczna i zdrowotna ryb łososiowatych rejonu Pomorza Zachodniego – Krzysztof Wodnicki

      Biotechnologia uzupełniająca

      Biotechnologia rozrodu i rozwoju ryb na przykładzie bolenia (Aspius aspius L.) – Paulina Szlakiewicz

      Biotechnologia rozrodu i rozwoju ryb na przykładzie pstrąga tęczowego (Oncorhynchus mykiss) – Weronika Olechnowicz

      Biotechnologia rozrodu i rozwoju ryb na przykładzie lina (Tinca tinca) – Marta Siłakowska

      Biotechnologia rozrodu i rozwoju ryb na przykładzie okonia (Perca fluviatilis L.) – Bartosz Rodziewicz

      Licencjat biologii

      Określenie struktury wieku populacji młodzieży troci (Salmo trutta m. trutta) z rzeki Wieprzy na podstawie badania łuski – Paweł Czyryca

      Licencjat biotechnologii

      Komórki macierzyste krwi pępowinowej i ocena możliwości ich wykorzystania w wybranych działach medycyny – Jakub Piotrowski

      Rola i znaczenie komórek macierzystych szpiku jako podstawy odbudowy wybranych narządów – Rafał Ociepa

      Komórki macierzyste i problemy zahamowania ich aktywności (patologia) – Łukasz Pietrzak

      Licencjat ochrony środowiska

      Charakterystyka zooplanktonu trzech miejskich jezior: Adamowo, Grażyna i Klasztorne Górne – Łukasz Sługocki

      Charakterystyka biologiczna samic jazgarza (Gymnocephalus cernuus) z dolnej Odry na tle jego struktury wiekowo-wzrostowej – Marcin Mosiewicz

      Charakterystyka biologiczna samców jazgarza (Gymnocephalus cernuus), z obszarów dolnej Odry na tle jego struktury wiekowo-wzrostowej – Paweł Przybył

      Charakterystyka biologiczna krąpia (Abramis bjoerkna) i leszcza (Abramis brama) z dolnej Odry na tle jego struktury wiekowo-wzrostowej – Michał Nowicki

    • 2011

      Biologia studia dzienne

      Struktura histologiczna gonad  leszcza (Abramis brama)  dolnej Odry w układzie sezonowym –  Agata Milińska

      Struktura histologiczna gonad  krąpia (Abramis bjoerkna)  dolnej Odry w układzie sezonowym – Katarzyna Wronowska

      Struktura wiekowo-wzrostowa populacji szczupaka (Escox lucius), sadacza (Schizostedion lucioperca) i uklei (Alburnus alburnus) dolnej Odry – Szymon Dudziak

      Biotechnologia uzupełniająca

      Oddziaływanie patogenów na śledzia (Clupea harengus) – Tobiasz Kosakowski

      Biotechnologia rozrodu i rozwoju ryb na przykładzie karpia (Cyprinus carpio) – Małgorzata Tokarz

      Oddziaływanie patogenów na krąpia (Abramis bjoerkna) i wzdręgę (Scardinius erythrophthalmus) – Tomasz Kozubek

      Licencjat biologii

      Struktura wiekowo – wzrostowa populacji leszcza (Abramis brama)  dolnej Odry – Rafał Michalski

      Struktura wiekowo – wzrostowa populacji rozpióra  (Abramis ballerus) dolnej Odry – Mariusz  Kaźmierczak

      Struktura wiekowo – wzrostowa populacji okonia (Perca fluviatilis)  dolnej Odry – Sebastian Peć

      Licencjat biotechnologii

      Oddziaływanie wybranych patogenów – pasożytów na dzieci w wieku szkolnym – Joanna Sokołowska

      Biotechnologia rozrodu sandacza Stizostedion  lucioperca w warunkach Pomorza – Kinga Paluchowska

      Licencjat ochrony środowiska

      Ocena środowiska przyrodniczego jeziora Trzesiecko po rewitalizacji – Grzegorz Kraczek

    • 2012

      Biologia studia dzienne

      Struktura wiekowo-wzrostowa populacji krąpia (Abramis bjoerkna) dolnej Odry – Konrad Szaszkowski

      Biologia uzupełniająca

      Charakterystyka biologiczna i morfologiczna zlewni Kurzycy – Kamil Nowak

      Charakterystyka biologiczna wybranych gatunków ryb zlewni Drawy – Małgorzata Głoćko

      Charakterystyka biologiczna wzdręgi Scardinius erythrophthalmus  rejonu dolnej Odry – Iza Raulin

      Charakterystyka biologiczna sielawy (Coregonus albula) z jeziora Siecino – Paweł Czyryca

      Biotechnologia uzupełniająca

      Oddziaływanie patogenów na tkanki sielawy (Coregonus albula)  z jeziora Wigry – Rafał Ociepa

      Ochrona środowiska uzupełniająca

      Zmienność bentosu wód dolnej Odry w sezonie wiosennym – Tomasz Krepski

      Zmiany sezonowe potamoplanktonu rzeki Drawy – Łukasz Sługocki

      Wpływ stanu środowiska na kondycję sielawy (Coregonus albula) z jeziora Drawsko – Michał Nowicki

      Stan środowiska przyrodniczego wód gminy Trzcianka przed uruchomieniem ocynkowni – Marcin Mosiewicz  nie bronił się – nie zdał pracy

      Licencjat biologii

      Rozwój gonad okonia (Perca fluviatilis) z Regalicy okresie wiosenno-jesiennym – Kinga Szafran

      Licencjat biotechnologia

      Nasienie ryb w biotechnologii ochrony gatunkowej – Agata Włodarczyk

      Licencjat ochrony środowiska

      Oddziaływanie płoci (Rutilus rutilus) na środowisko wód dolnej Odry w świetle analizy wiekowo-wzrostowej – Mateusz Wójciak

      Oddziaływanie płoci (Rutilus rutilus) na środowisko wód dolnej Odry w świetle analizy wiekowo-wzrostowej – Grzegorz Kędzierski

      Oddziaływanie rozpióra (Abramis ballerus) na środowisko wód dolnej Odry w świetle analizy wiekowo-wzrostowej – Adam Kilian

      Zmiany sezonowe struktur potamozooplanktonu w małym astatycznym cieku na tle warunków środowiskowych – Justyna Wigurska

      Letni makrozoobentos wód zlewni rzeki Drawy na tle warunków środowiskowych – Joanna Świgoń

    • 2013

      Ochrona środowiska stopień I

      Struktura populacji młodzieży ryb karpiowatych rejonu dolnej Odry na tle środowiska bytowania –  Pilarczyk Urszula

      Struktura wiekowo-wzrostowa rozpióra  (Ballerus ballerus) rejonu dolnej Odry w aspekcie rozprzestrzeniania się obcego gatunku – Jastrzębski Mateusz

      Środowiskowe  oddziaływania patogenów na sezonową strukturę okonia (Perca fluviatilis)  z Zatoki Pomorskiej – Drabich Magdalena

      Środowiskowe  oddziaływania patogenów na sezonową strukturę babki byczej (Neogobius melanostomus) z jeziora Dąbie i Zatoki Pomorskiej – Domańska Aleksandra

      Ochrona środowiska stopień II

      Struktura wiekowo- wzrostowa populacji leszczy (Abramis brama) z jezior Wyrwy i Osiek. Analiza porównawcza na tle stanu środowiska – Kraczek Grzegorz

      Oddziaływanie leszcza (Abramis brama) na środowisko wód dolnej Odry na tle struktury wiekowo-wzrostowej tych ryb – Kamil Nowak

      Biotechnologia II stopień

      Oddziaływanie patogenów zwierzęcych na ryby z wód dolnej Warty – Hubert Matusiak

      Oddziaływanie patogenów zwierzęcych na sielawę (Coregonus albula) z jeziora Morzycko – Kinga Paluchowska

      Oddziaływanie patogenów zwierzęcych na stynkę (Osmerus eperlanus) i turbota (Scophthalmus maximus) z Zatoki Pomorskiej – Katarzyna Szwal

      Oddziaływanie patogenów zwierzęcych na ryby drapieżne z wód dolnej Warty i jeziora Ostrowieckiego – Edyta Seletyn

    • 2014

      stopień II

      Oddziaływanie patogenów zwierzęcych (pasożytów) na sielawę Coregonus albula (L.) z jeziora Morzycko – Kinga Paluchowska

      Ochrona środowiska stopień II

      Środowiskowe oddziaływania patogenów na sezonową strukturę krąpia (Blicca bjoerkna L.) z rejonu dolnej Odry – Werner Karolina

      Oddziaływanie jazia (Leuciscus idus L.) i klenia (Leuciscus cephalus L.) na środowisko wód dolnej Odry w świetle analizy wiekowo-wzrostowej – Kędzierski Grzegorz

      Oddziaływanie wzdręgi (Scardinius erythrophthalmus L.) na środowisko wód dolnej Odry w świetle analizy wiekowo-wzrostowej – Wójciak Mateusz

      Kompozycja jakościowa i ilościowa zooplanktonu rzeki Drawy na tle warunków środowiskowych – Wigurska Justyna

      Skład jakościowy i ilościowy makrozoobentosu Mierzęckiej Strugi i Człopicy na tle warunków środowiskowych – Świgoń Joanna

      Biologia stopień II

      Analiza porównawcza wzrostu okonia (Perca fluviatilis) rejonu dolnej Odry na podstawie otolitu i łuski – Jahns Szymon

      Ochrona środowiska stopień I

      Wpływ środowiska wód dolnej Odry na strukturę wiekowo-wzrostową leszcza (Abramis brama L.) – Przemysław Grzesiak

      Biotechnologia  stopień I

      Technologie rozrodu wybranych ryb karpiowatych – Wojciech Szulżycki

      Biologia stopień I

      Odżywianie się młodzieży troci (Salmo trutta L.) w małym cieku na tle warunków środowiskowych – Marta Łukaszczyk

    • 2015

      Mikrobiologia stopień II

      Pasożyty jelitowe u dzieci hospitalizowanych na oddziale gastroenterologii szpitala klinicznego w Szczecinie. – Hnatejko-Czigarew Monika

      Występowanie jaj geohelmintów w piaskownicach na terenie Szczecina a liczba przypadków parazytoz zgłaszanych w Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej – Aleksandra Szot

      Zależność zanieczyszczenia gleby terenów wiejskich i miejskich (Stargard Szczeciński) jajami geohelmintów – Patrycja Mileszko

      Ocena stanu sanitarnego gleby z placów zabaw w Trzcińsku Zdroju – Sara Lewicka

      Występowanie jaj pasożytów na terenach upraw rolniczych we wsi Sośnica i terenach rekreacyjnych w Złocieńcu – Anna Sowińska

      Mikrobiologia stopień I

      Stadia dyspersyjne pasożytów jelitowych bydła regionu Stargardu Szczecińskiego – Alicja Radkowska

      Trichinella spiralis realnym zagrożeniem zdrowia konsumentów dziczyzny  – Aleksandra Starynowicz

      Biologiczne podstawy kryminalistyki stopień II

      Dynamika zmian struktury histologicznej wybranych tkanek ryb karpiowatych poddanych działaniu umiarkowanych temperatur – Marta Krzywda

      Zmiany struktury histologicznej wybranych tkanek małża Anodona woodiana poddanych działaniu umiarkowanych temperatur – Ewa Podhajna

      Ochrona środowiska stopień II

      Środowiskowe oddziaływania patogenów z wybranych jezior zlewni Drawy na strukturę ichtiofauny – Aleksandra Domańska

    • 2016

      Ochrona środowiska stopień I

      Kolonizacja wód kanału ciepłego dolnej Odry przez obcy gatunek – bassa słonecznego  (Lepomis gibbosus) na tle jego wzrostu –  Agnieszka Jarzębska

      Ochrona środowiska II stopnia

      Stan środowiska przyrodniczego wód gminy Trzcianka przed uruchomieniem ocynkowni – Marcin Mosiewicz

      Mikrobiologia stopień I

      Występowanie nicieni Toxocara sp. u zwierząt domowych w Gorzowie Wielkopolskim – Chmielina Aleksandra

      Na ile zwierzęta gospodarskie i domowe są zagrożeniem zdrowia człowieka? –  Doroszewska Paula

      Diagnostyka parazytologiczna – perspektywy klasyczne i molekularne – Klepacki Łukasz

      Mikrobiologia stopień II

      Występowanie jaj geohelmintów w gminie Dobrzany zagrożeniem zdrowia mieszkańców – Daria Zalewska

      Występowanie jaj geohelmintów na placach zabaw i terenach rekreacyjnych centrum Szczecina – Anna Woszczyńska

      Występowanie jaj geohelmintów w wybranych piaskownicach na terenie Szczecina zagrożeniem zdrowia dzieci – Daria Sawczuk

      Występowanie jaj pasożytów na terenie ogródków działkowych – Beata Stefaniak

      Biotechnologia I stopnia

      Biotechnologia rozrodu i rozwoju rozpióra (Balerus balerus) obcego gatunku w polskiej ichtiofaunie. – Krzysztof Hendryk

      Biotechnologia stopień II

      Biotechnologia rozrodu niektórych obcych gatunków małży – Wojciech Szulżycki

      Wpływ tempa zamrażania na kriokonserwację nasienia pstrąga tęczowego (Oncorhynchus mykiss W.) – Patrycja Januszczak

    • 2017

      Biotechnologia stopień II

      Wpływ stężenia jonów magnezu w płynie aktywującym na parametry ruchu plemników ryb – Kulasza Mateusz

      Mikrobiologia stopień I

      Nowe inwazje pasożytnicze człowieka i zwierząt (gospodarskich i domowych) w Europie – Tokarz Monika

      Pasożytnicze choroby wektorowe zagrożeniem zdrowia człowieka – Sadowska Justyna

      Biologia stopień I

      Zastosowanie komputerowej analizy plemników (CASA) do oceny jakości gamet męskich – Paulina Woszczyna

      Ochrona środowiska stopień II

      Ekohydrologiczne uwarunkowania występowania zooplanktonu w strudze Bukowa w Szczecinie – Pietrzak Katarzyna

      Wpływ przekształceń morfologicznych strugi Bukowa w Szczecinie na struktury jakościowe i ilościowe makrozoobentosu – Wilczak Anna

      Mikrobiologia stopień II

      Dynamika inwazji pasożytniczych ostatniego dziesięciolecia ludności powiatu Stargardu Szczecińskiego – Ratkowska Alicja

      Ekto- i endopasożyty zwierząt domowych w Szczecinie – Róg Anna

    • 2018

      Empty section. Edit page to add content here.

    Katedra prowadzi zajęcia dydaktyczne na kierunkach:
    biologia, biotechnologia, inżynieria i ochrona środowiska przyrodniczego, ochrona środowiska  oraz mikrobiologia.

    Przedmiot Kierunek (Wydział) Rok
    I st.
    Zoologia ogólna Biologia I
    Parazytologia Biologia I
    przedmiot do wyboru blok II: Gospodarowanie zasobami wodnymi/Ichtiologia Biologia II
    przedmiot do wyboru blok III: Organogeneza u zwierząt/Banki gamet, zarodków i tkanek zwierzęcych Biologia III
    Seminarium dyplomowe Biologia III
    Pracownia dyplomowa Biologia III
    Embriologia zwierząt Biotechnologia I
    przedmiot do wyboru blok I: Histological basis for animal biotechnology /Biostruktura organizmu zwierzęcego Biotechnologia I
    przedmiot do wyboru z bloku III: Monitoring środowiska/Ochrona środowiska Biotechnologia II
    Pracownia dyplomowa Biotechnologia III
    Seminarium Biotechnologia III
    Biologia rozwoju zwierząt Genetyka i Biologia Eksperymentalna I
    przedmiot do wyboru blok I:  – Histologia zwierząt/Techniki histologiczne Genetyka i Biologia Eksperymentalna I
    przedmiot do wyboru bloku I: Histologia/biostruktura organizmu zwierzęcego Mikrobiologia II
    Parazytologia Mikrobiologia III
    Seminarium dyplomowe Mikrobiologia III
    Pracownia dyplomowa Mikrobiologia III
    Zagrożenia cywilizacyjne dla środowiska i zrównoważony rozwój Ochrona i Inżynieria Środowiska Przyrodniczego I
    Hydrologia i gospodarowanie wodą Ochrona i Inżynieria Środowiska Przyrodniczego I
    Prawo w ochronie środowiska Ochrona i Inżynieria Środowiska Przyrodniczego II
    Problematyka ekonomiczna ochrony środowiska Ochrona i Inżynieria Środowiska Przyrodniczego II
    przedmiot do wyboru blok I: Ekonomiczne podstawy rozwoju regionu/Potamologia Ochrona i Inżynieria Środowiska Przyrodniczego II
    Techniki odnowy środowiska Ochrona i Inżynieria Środowiska Przyrodniczego II
    Biologiczne metody oceny i ochrony wód Ochrona i Inżynieria Środowiska Przyrodniczego II
    Ochrona i biologia kręgowców wodnych Ochrona i Inżynieria Środowiska Przyrodniczego III
    przedmiot do wyboru blok II :Parazytologia w ochronie środowiska/  Środowiskowe uwarunkowania chorób pasożytniczych Ochrona i Inżynieria Środowiska Przyrodniczego III
    Seminarium dyplomowe Ochrona i Inżynieria Środowiska Przyrodniczego III i IV
    Pracownia dyplomowa Ochrona i Inżynieria Środowiska Przyrodniczego III i IV
    II st.
    Techniki mikroskopowe z elementami biologii rozwoju zwierząt Biologia I
    przedmiot do wyboru z bloku II Parazytologia Biologia I
    Pracownia specjalistyczna Biologia I i II
    Seminarium Biologia I i II
    Pracownia specjalistyczna Biotechnologia I i II
    Seminarium Biotechnologia I i II
    Techniki histologiczne Biologiczne Podstawy Kryminalistyki I
    Tanatologia tkankowa Biologiczne Podstawy Kryminalistyki II
    Pracownia specjalistyczna Biologiczne Podstawy Kryminalistyki I  i II
    Seminarium Biologiczne Podstawy Kryminalistyki I  i II
    Pracownia magisterska Mikrobiologia I i II
    Seminarium magisterskie Mikrobiologia I i II
    Wykład monograficzny 2: Pasożytnicze choroby w tropikach Mikrobiologia II
    III st.
    Przedmiot z bloku do wyboru: Funkcjonalne podstawy rozwoju organizmu zwierzęcego Biologia III
    Ochrona ekosystemów wodnych i metod ochrony gatunkowej ryb – najnowsze osiągnięcia w naukach biologicznych Biologia III
    Parazytozy człowieka i zwierząt domowych Biologia II
    Seminarium doktoranckie Biologia I-IV

    dr hab. Robert Czerniawski, prof. US

    wtorek 9.00-10.30

    sala 201 c, ul. Felczaka 3c

     

    dr hab. Małgorzata Pilecka-Rapacz, prof. US

    czwartek  11.00-12.30

    sala 413, ul. Felczaka 3c

     

    dr hab. Katarzyna Dziewulska, prof. US

    środa 10.00-11.30

    sala 203 b, ul. Felczaka 3c

     

    dr Lucyna Kirczuk

    wtorek 8.30-10.00

    sala 203 a,  ul. Felczaka 3c

     

    dr Łukasz Sługocki

    czwartek godz. 10.00-11.30

    sala 304, ul. Wąska 13

    Katedra Zoologii Ogólnej
    Wydział Biologii
    Uniwersytet Szczeciński
    ul. Felczaka 3c, 71-412 Szczecin

    tel. (091) 444 1622
    fax. (91) 444 1623
    e-mail: wbkzo@usz.edu.pl